Selenium onmisbaar in antioxidantmix tegen hart- en vaatziekten
Selenium onmisbaar in antioxidantmix tegen hart- en vaatziekten

In de aanhoudende discussie over voor- en nadelen van antioxidanten benadrukken Canadese wetenschappers de bijzondere betekenis van selenium. Zij laten dat zien voor hart- en vaatziekten en sterfte. Uit hun studie blijkt dat gunstige effecten van een antioxidantcombinatie uitblijven als het sporenelement er geen deel van uit maakt.

De systematische review en meta-analyse was gebaseerd op RCT’s tot in juni 2020 met een duur van tenminste 24 weken. Van de 9.423 gevonden studies bleven er 43 over. Er werd zowel gekeken naar het effect van selenium afzonderlijk als naar selenium als onderdeel  van een antioxidantmix. Deze laatste kon bestaan uit twee of meer van de vitaminen A (en retinol), C en E, bètacaroteen en de mineralen koper, selenium en zink. Primaire uitkomstmaten waren het totaal aan zowel hart- en vaatziekten als kanker, de sterfte als gevolg van beide en de all-cause mortality.

De auteurs stellen vast dat noch selenium afzonderlijk noch een combinatie van antioxiodanten is geassocieerd met hart- en vaatziekten en sterfte. Wanneer echter combinaties met en zonder selenium werden vergeleken, bleek een belangrijk verschil. Als selenium er deel van uit maakte, was dat geassocieerd met een lager risico op sterfte door hart- en vaatziekten en op sterfte ongeacht de oorzaak. Wanneer de combinatie geen selenium bevatte, trad dit effect niet op. Voor kanker werden geen verbanden gevonden.

De onmisbaarheid van selenium in een combinatie van antioxidanten gold niet voor de andere stoffen, mogelijk met uitzondering van zink. Voor gunstige effecten op vaatziekten en sterfte zouden supplementen dus zeker selenium moeten bevatten, zo wordt geconcludeerd.

Referenties

Jenkins DJA, Kitts D, Giovannucci EL, et al. Selenium, antioxidants, cardiovascular disease, and all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2020 Oct 14:nqaa245.