Patiënten lijdend aan multiple sclerose die een supplement met liponzuur nemen, ervaren geen betere mobiliteit. Wat Amerikaanse onderzoekers wel in de placebo-gecontroleerde trial vonden, was een stabilisatie van de hersenmassa, vooral omdat het hersenvolume in de placebogroep afnam. Echter werden ook twee niet eerder beschreven bijwerkingen vastgesteld.
In de groep van liponzuur werden dubbel zo veel (20%) ernstige bijwerkingen vastgesteld dan in de placebogroep (11%). Dat baart de onderzoekers wel wat zorgen, omdat liponzuur als voedingssupplement zonder voorschrift te verkrijgen is. In de liponzuurgroep waren twee gevallen van een specifieke nierziekte (genaamd NELL1 MN), en duidelijker, was er bij 20% (versus 3%) sprake van proteïne in de urine.
Een gunstige bijwerking was nog dat terwijl in de placebogroep 14% klachten van zelfmoordgedachten meldde, er geen enkel geval van was in de liponzuurgroep.
De studie was niet van de minste. Meer dan honderd patiënten uit tien centra deden mee aan de studie, die twee jaar liep. De testbehandeling bestond uit 1200 mg liponzuur (racemisch mengsel). Mogelijk was het deelnemersaantal te laag om veranderingen in wandelsnelheid accuraat te meten. Nog een probleem was de uitval van 25% en de ontbrekende data vanwege de toenmalige covidcrisis. Patiënten kregen allen een doeltreffende reguliere behandeling.
Spain RI, Paz Soldán MM, Freedman MS et al. Lipoic Acid for Treatment of Progressive Multiple Sclerosis: A Phase 2 Randomized Clinical Trial. Neurology. 2026; 106(1):e214454 doi:10.1212/WNL.0000000000214454