Extract van schisandra verhoogt de spierkracht van de dijen bij postmenopauzale vrouwen, aldus Zuid-Koreaanse onderzoekers. Daarnaast stelden ze een daling van het rustniveau van melkzuur vast. Schisandra-extract zou daarom dus nuttig zijn om frailty te behandelen, die bij oudere mensen vaak voorkomt.
Aan de studie namen 45 vrouwen deel van gemiddeld 62 jaar, die gedurende 12 weken 1000 mg extract namen of placebo. Op andere variabelen had het extract geen effect, met name op greepkracht, wandelcapaciteit, blijven staan op één been of vijf keer opstaan van een stoel. Wel suggereerden de metingen dat spiermassa toegenomen was, maar dat verschil was niet significant.
Verlies van spiermassa en spierkracht kan hartziekte, beroerte of hospitalisatie aankondigen. Het vermindert ook de vaardigheid om dagdagelijkse taken uit te voeren. De spierkracht van de quadriceps in de dijen nam in deze studie met gemiddeld 7,7% toe.
Melkzuur of lactaat is een veel gebruikte marker voor spiervermoeiheid. Het rustniveau echter is een marker voor diabetes, hartziekte en beroerte. In deze studie daalde het niveau van 9,1 naar 7,7 mg/dl. Dat blijven hoge waarden, die normaal tussen 2,3 en 5,3 zouden moeten liggen.
Park J, Han S, Park H. Effect of Schisandra Chinensis Extract Supplementation on Quadriceps Muscle Strength and Fatigue in Adult Women: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Int J Environ Res Public Health. 2020; 17(7) doi:10.3390/ijerph17072475