Wetenschappers van de University of New Mexico stellen vast dat hypnotherapie bijna zo goed werkt als medicatie om de klachten van aandrang-incontinentie bij vrouwen te verlichten. Na twee maanden was medicatie nog superieur aan hypnose, maar na zes en twaalf maanden verviel dat verschil.
Meer dan 150 vrouwen begonnen aan de studie: de helft volgde gedurende twee maanden wekelijks hypotherapie en kreeg de opdracht thuis zelfhypose-oefeningen te doen. De medicatiegroep kreeg medicatie en advies gedurende twee maanden. Na die twee maanden was iedereen aangewezen op zelfbehandeling (zelfhypnose of medicatie).
Na twee maanden noteerden de onderzoekers een 73%- en 88%-verbetering in respectievelijk de hypnose- en medicatiegroep, een verschil dat volgens hen nog te groot was om van non-inferioriteit te spreken. Na twaalf maanden egaliseerden de cijfers naar een 85%- en 80%-verbetering, respectievelijk. Daarmee is volgens hen bewezen dat hypnose even doeltreffend (niet-inferieur) is als medicatie.
Komesu YM, Schrader RM, Rogers RG et al. Hypnotherapy or medications: a randomized noninferiority trial in urgency urinary incontinent women. Am J Obstet Gynecol. 2020 Feb;222(2):159.e1-159.e16. doi: 10.1016/j.ajog.2019.08.025. Epub 2019 Aug 23.