Coeliakie is een goed gedefinieerde aandoening aan de darmen veroorzaakt door gluten uit tarwe. Coeliakie-patiënten zijn soms hypergevoelig voor gluten, wat erg lastig is in een samenleving waar tarwe alomtegenwoordig is. Medische experts aanvaarden langzamerhand dat er ook andere vormen van glutengevoeligheid bestaan.
Ze zien dat sommige mensen zich kenbaar beter voelen wanneer ze gluten/tarwe vaarwel zeggen.
Experts weten nog niet hoe groot dit probleem is, want de meesten onder ons verdragen gluten goed. Een aantal mensen beweren minder last te hebben van een prikkelbare darm of zelfs van reuma, maar dan gaat het vooral om anekdotische verhalen, en niet om formeel opgezette studies.
Feit is dat tarwe 250.000 jaar lang niet in ons dieet aanwezig was en 'pas' sinds 10.000 jaar gegeten wordt door de mens. We lijken bovendien steeds meer tarwegluten te eten: brood, pasta, pizza, gebakjes ... Gluten helpen immers om het brood luchtig te maken.
Variatie is voor iedereen hoe dan ook een gezonde aanbeveling: boekweit, haver, teff, quinoa e.a. bevatten normaal geen gluten.
well.blogs.nytimes.com/2013/02/04/gluten-free-whether-you-need-it-or-not/?partner=rss&emc=rss February 4, 2013