De huidige ‘toxische voedingsomgeving’ richt de hersenen af om hamburgers en frites lekker te vinden. Gelukkig kunnen we onze hersenen hervormen, beweert gezondheidsexpert Susan B. Roberts van het ‘Jean Mayer Onderzoekscentrum voor voeding en veroudering’. Zij liet vrijwilligers met overgewicht een voedingspatroon volgen met traag opneembare koolhydraten. Na zes maanden toonden hersenscans dat de hersenen minder begonnen te reageren op ongezonde snacks. Hun verlangen naar ongezonde snacks was gedaald ten opzichte van de controlegroep. De groep verloor ook 6 kilogram.
Het programma van Susan Roberts is niet zozeer bedoeld om calorieën te schrappen, wel om het hongergevoel te stillen. We leven in een samenleving waar voedingswaren met toegevoegde suikers en geraffineerde koolhydraten gemakkelijk en goedkoop te verkrijgen zijn. Een ‘toxische omgeving’, want vele mensen slagen hierdoor niet in om duurzaam gezondere leefgewoonten te volgen.
Haar programma bestaat uit groepssessies waarin deelnemers tips krijgen om honger onder controle te krijgen en om maaltijden samen te stellen die een goed verzadigd gevoel geven. De verdeling van macronutriënten is vrij conservatief: 50 %E koolhydraten, 25 %E vetten en 25 %E proteïnen.
Over de aard van koolhydraten is het programma wel strikt: enkel voedingsmiddelen laag in glycemische index en rijk aan vezels zijn toegelaten, zoals peulvruchten, noten, groenten, fruit en volkorenproducten. Doel is om sterke glucoseschommelingen te vermijden.
Uiteraard wordt getracht om porties van maaltijden onder controle te krijgen, maar de deelnemers mochten wel zoveel tussendoortjes als ze wilden eten, zolang die tussendoortjes maar op de toegelaten lijst stonden.
Shifting Out of High-Calorie Habits. Agricultural Research. March 2015