Volgens een studie van het Centre for Diet and Activity Research (CEDAR) van de Universiteit van Cambridge kan het verbeteren van het voedselaanbod in de omgeving van lager opgeleide mensen helpen de sociale ongelijkheid in dieet en gezondheid tussen bevolkingsgroepen op te heffen. De resultaten werden gepubliceerd in het American Journal of Clinical Nutrition.
Om de relatie tussen omgeving, opleidingsniveau, dieet en overgewicht te onderzoeken zijn voor het onderzoek gegevens gebruikt van 6000 volwassenen (29-62 jaar) uit Cambridgeshire. Deelnemers werd gevraagd naar hun hoogst genoten opleiding en eetpatronen. Ook werden zij gewogen en gemeten door daarvoor getrainde onderzoekers. De hoeveelheid afhaalpunten voor calorierijke fastfoodmaaltijden in de omgeving van het huis en werk van deelnemers werd berekend.
Uit de resultaten bleek dat hoe meer fastfoodrestaurants er in de omgeving van huis en werk waren des te meer verschillen er in dieet en gewicht waren tussen de verschillende opleidingsniveaus. Mensen die de hoogste blootstelling aan fastfood in hun omgeving hadden aten 33 % ongezonder als zij laagopgeleid waren (47 gr per dag) dan wanneer zij hoogopgeleid waren (36 gr per dag). Over een jaar gezien betekent dit dat laagopgeleiden vier kilo meer ongezonde voeding eten. De laagstopgeleide mensen met de meeste fastfood in de buurt hadden ook de grootste kans op obesitas.
Burgoine T, Wareham NJ, Monsivais P et al. Does neighborhood fast-food outlet exposure amplify inequalities in diet and obesity? A cross-sectional study. Am J Clin Nutr; 11 May 2016. doi:10.3945/ajcn.115.128132