Probiotica als ontstekingsremmend middel tegen reuma
Probiotica als ontstekingsremmend middel tegen reuma

Probiotica zijn efficiënte ontstekingsremmers die moeiteloos te combineren zijn met andere soorten van ontstekingsremmers. Een test met Lactobacillus casei 01 toonde een sterke daling van hsCRP aan bij 22 reumapatiënten die een probioticumkuur van acht weken volgden. Darmen hebben een grote impact op ontstekingen in andere delen van het lichaam, zelfs de gewrichten. L. casei is een melkzuurbacterie die in vele gefermenteerde melkdranken terug te vinden is.

De patiënten in de probioticum hadden aan het einde van de studie bovendien minder last van reumatische symptomen zoals pijnlijke en gezwollen plekken op de gewrichten. Onderzoekers zagen ook effecten op andere ontstekingsmerkers, zoals TNFα, IL6 en IL12. Al was er geen effect op IL1β. De concentratie van IL10 nam toe, wat ook een gunstige evolutie is.

Referenties

Alipour B, Homayouni-Rad A, Vaghef-Mehrabany E et al. Effects of Lactobacillus casei supplementation on disease activity and inflammatory cytokines in rheumatoid arthritis patients: a randomized double-blind clinical trial. Int J Rheum Dis. 2014 Mar 27

Vaghef-Mehrabany E, Alipour B et al. Probiotic supplementation improves inflammatory status in patients with rheumatoid arthritis. Nutrition. 2014 Apr;30(4):430-5