Vitamine B en magnesium gunstig bij IBD
Vitamine B en magnesium gunstig bij IBD

Suppletie met B-vitaminen en magnesium vermindert vermoeidheid bij patiënten met inflammatoire darmziekten (IBD) in remissie, zo blijkt uit een recente studie.

Onderzoekers voerden een gerandomiseerde, dubbelblinde, placebogecontroleerde studie uit bij 98 volwassenen met IBD in remissie. De deelnemers waren tussen de 18 en 65 jaar oud, hadden een BMI tussen 18 en 29,9 kg/m² en hadden geen anemie. Van de deelnemers hadden 75 personen colitis ulcerosa en 23 personen de ziekte van Crohn. De onderzoekers verdeelden de deelnemers willekeurig over een interventiegroep en een placebogroep. De interventiegroep kreeg gedurende vier weken dagelijks een supplement met 100 mg vitamine B1, 100 mg vitamine B6, 200 µg vitamine B12 en 250 mg magnesiumoxide. De controlegroep ontving een placebo. De onderzoekers beoordeelden vermoeidheid, ziekteactiviteit en kwaliteit van leven met gevalideerde vragenlijsten.

Na vier weken liet de interventiegroep een duidelijke afname van vermoeidheid zien. Zowel de ernst van vermoeidheid als de impact ervan op het dagelijks functioneren verbeterden significant ten opzichte van placebo. Daarnaast daalde de symptoomscore van colitis ulcerosa significant sterker in de interventiegroep. Bij patiënten met de ziekte van Crohn vonden de onderzoekers geen significant verschil tussen de groepen. Ook voor de kwaliteit van leven verdween het aanvankelijk waargenomen voordeel na statistische correctie voor verschillen in medicatiegebruik tussen beide groepen.

De onderzoekers concluderen dat suppletie met vitamine B1, B6, B12 en magnesium vermoeidheid kan verminderen bij patiënten met IBD in remissie. Daarnaast lijkt de interventie gunstig voor de symptoomactiviteit van colitis ulcerosa. De studie geeft echter geen uitsluitsel over een effect op onderliggende ontstekingsprocessen.

De onderzoekers maten geen objectieve ontstekingsmarkers, zoals C-reactief proteïne of fecaal calprotectine. Ook bepaalden zij de bloedspiegels van de B-vitaminen en magnesium niet, waardoor onbekend blijft of de effecten samenhingen met het corrigeren van bestaande tekorten. Bovendien was het aantal patiënten met de ziekte van Crohn relatief klein, waardoor de statistische kracht voor deze subgroep beperkt bleef.

Referenties

Ramezani E, Bager P, Torabinasab K et al. Effects of B vitamins and magnesium on fatigue, disease activity and quality of life in inflammatory bowel disease. Sci Rep. 2026. doi:10.1038/s41598-026-49880-7.