Advies vitamine K voor baby’s ontoereikend
Advies vitamine K voor baby’s ontoereikend

Het advies van de Gezondheidsraad om baby’s die borstvoeding krijgen gedurende drie maanden dagelijks een kleine hoeveelheid vitamine K toe te dienen, is ontoereikend. Eén intramusculaire injectie vitamine K van 2 mg bij de geboorte zoals in Denemarken wordt gedaan blijkt een beter methode te zijn. Dat concluderen onderzoekers van de Universiteit van Groningen en Kopenhagen in een publicatie in het tijdschrift American Academy of Pediatrics.

In de eerste drie maanden van hun leven kunnen baby’s nog niet efficiënt vitamine K produceren en borstvoeding bevat van deze vitamine te weinig. Baby’s hebben vitamine K nodig om bloed te laten stollen; een tekort daaraan kan bloedingen veroorzaken. Baby’s met de zeldzame leverziekte galgangatresie nemen minder vitamine K op dan gezonde kinderen en hebben daardoor een groter risico op bloedingen.

Baby’s in Nederland krijgen momenteel bij de geboorte oraal 1 mg vitamine K en dagelijks 150 µg, tot 2011 was dit dagelijks 25 µg. In Denemarken krijgen baby’s echter een eenmalige intramusculaire injectie vitamine K van 2 mg bij de geboorte. Gegevens voor het onderzoek kwamen uit drie nationale galgangatresie registraties (NL 25 µg 1991-2011, NL 150 µg 2011-2015 en DEN 2 mg 2000-2014). In deze cohorten werd het voorkomen van hersenbloedingen bij pasgeborenen vergeleken.

Uit beide Nederlandse registraties bleek 82 % van de baby’s met galgangatresie bloedingen te hebben, waarvan 40 % in de hersenen. In de Deense registratie waren er sinds de invoering van de 2 mg vitamine K bij geboorte geen baby’s meer met hersenbloedingen geweest. Daarmee werd aangetoond dat de methode die in Nederland gehanteerd wordt niet de beste is. Er worden door dagelijks toedienen van vitamine K in Nederland zeker bloedingen voorkomen, maar veel minder dan in andere landen.

Onderzoekers adviseren om baby’s één injectie vitamine K van 2 mg direct na de geboorte te geven. Ook bij andere leverziekten dan galgangatresie die pas later worden ontdekt kan vitamine K tekort een rol spelen. Aanpassing van het advies van de Gezondheidsraad voor vitamine K kan ook in Nederland hersenbloedingen bij deze kinderen helpen voorkomen.

Referenties

Witt M, Kvist N, Verkade HJ (NeSBAR) et al. Prophylactic Dosing of Vitamin K to Prevent Bleeding. American Academy of Pediatrics, april 2016. doi: 10.1542/peds.2015-4222