Avocado-soja-extract (ASE) is als lokaal product en als voedingssupplement werkzaam bij de behandeling van actieve milde tot matige vulvaire lichen sclerosus (VLS) en wordt daarnaast goed verdragen. Dat blijkt uit een Italiaanse studie van de Universiteit van Ferrara. Het maakt ASE een goed alternatief voor de reguliere behandeling van VLS met corticosteroïden.
VLS is een (goedaardige) huidaandoening, waarbij de vulvaire huid langzaam zijn elasticiteit verliest waardoor deze vast en strak aanvoelt en wit van kleur wordt. De huidaandoening is niet besmettelijk en niet erfelijk. Een duidelijke oorzaak is onbekend. Een mogelijke verklaring is hormonaal, omdat de aandoening meestal bij vrouwen rond de menopauze begint. Anderen spreken van een auto-immuunziekte, waarbij ontstekingscellen, die anders bijvoorbeeld bacteriën en virussen bestrijden, nu bepaalde delen van de huid en de slijmvliezen aantasten.
Aan het onderzoek deden drieëntwintig patiënten met actieve milde tot matige VLS mee. De behandeling bestond uit twee onderdelen. Gedurende vierentwintig weken brachten de patiënten tweemaal daags lokaal op de huid een crème aan die bestond uit ASE en andere verzachtende, ontstekingsremmende en antioxidatieve ingrediënten. Daarnaast slikten zij de eerste twaalf weken een voedingssupplement met ASE, vitamine E en para-aminobenzoëzuur (PABA). Bij aanvang en aan het einde van de periode werd de globale subjectieve score (GSS; jeuk en branden) en globale objectieve score (GOS; roodheid, witheid, verdikte huid, paarse vlekken en jeukgerelateerde schaafwonden) bepaald.
Aan het einde van de 24-weekse behandeling bereikten twaalf (70 % van de symptomatische patiënten) en dertien (72 %) patiënten een verbetering van ten minste 75 % in subjectieve en objectieve globale scores (GGS en GOS); respectievelijk 100 % en 89 % bereikte een score van GSS50 en GOS50. De gemiddelde GGS en GOS was na de behandeling significant gedaald en de behandeling werd goed verdragen.
Borghi A, Corazza M, Virgili A et al. Avocado and soybean extracts as active principles in the treatment of mild-to-moderate vulvar lichen sclerosus: results of efficacy and tolerability. J Eur Acad Dermatol Venereol. Juni 2015; 29(6):1225-30. doi: 10.1111/jdv.12617