B12-tekort verhoogt risico vroeggeboorte
B12-tekort verhoogt risico vroeggeboorte

Een lage vitamine B12-status tijdens de zwangerschap zorgt voor een 21 % verhoogd risico op vroegtijdige geboorte (<37 weken) van de baby volgens een review van wetenschappers van de Norwegian University of Science and Technology. Vitamine B12 is alleen aanwezig in dierlijke voedingsmiddelen, waardoor vooral zwangere vrouwen met een vegetarische levensstijl moeten oppassen. Zwangeren die weinig tot geen vlees, melk of eieren consumeren en geen aanvullend B12-supplement slikken, lopen een hoger risico op een vroeggeboorte volgens de publicatie in het American Journal of Epidemiology.

Het Noorse team voerde een systematische review en een meta-analyse uit naar de relatie tussen moederlijk serum of plasma B12-concentraties in de zwangerschap met het geboortegewicht en de zwangerschapsduur. Tweeëntwintig studies met 11.993 deelnemers werden gevonden, waarvan er achttien met totaal 11.216 deelnemers uit elf landen in de meta-analyse werden opgenomen. Er werd geen lineair verband gevonden tussen moederlijke B12-niveaus tijdens de zwangerschap en geboortegewicht (<2.500g). Echter, lagere maternale B12-niveaus waren wel geassocieerd met een hoger risico van vroegtijdige geboorte (<37 weken). Het risico op vroegtijdige geboorte is 21 % hoger in de aanwezigheid van B12-deficiëntie (<148 pmol/L) tijdens de zwangerschap.

In eerste instantie dachten de wetenschappers dat de resultaten wellicht niet alleen te wijten zouden zijn aan een specifiek B12-tekort, maar aan een breder gebrek aan voedingsstoffen. Een overwegend plantaardig dieet bevat namelijk niet alleen weinig B12, maar ook bijvoorbeeld weinig vitamine D en zink, die eveneens gerelateerd zouden kunnen zijn aan vroeggeboorte. Over deze voedingsstoffen was in de studie geen informatie beschikbaar. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de algehele voedingstoestand de resultaten van deze studie volledig zou kunnen verklaren.

Referenties

Rogne T, Tielemans MJ, Foong-Fong Chong M et al. Associations of Maternal Vitamin B12 Concentration in Pregnancy With the Risks of Preterm Birth and Low Birth Weight: A Systematic Review and Meta-Analysis of Individual Participant Data. American Journal of Epidemiology. Jan 2017: 212-223 doi:10.1093/aje/kww212