Van zowel astaxanthine als vitamine E is uit studies bekend dat ze van belang zijn voor het cognitief functioneren. In een Japans onderzoek is nu de combinatie van beide stoffen effectief gebleken voor een aantal geheugenfuncties. Het was een RCT onder enkele tientallen mensen.
Vitaminetekorten bij mensen met inflammatoire darmziekten
Vitaminetekorten komen geregeld voor bij mensen met inflammatoire darmziekten, zoals de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa. Onderzoek bij een groep patiënten toont aan dat meer dan een derde een tekort had aan vitamine D, 18% had een folaattekort en bijna 6% van de deelnemers had een vitamine B12-tekort.
Gioraxi A, Amerikanou C, Papada E, et al Serum Vitamins D, B9 and B12 in Greek Patients with Inflammatory Bowel Diseases. Nutrients 2020;12:3734.
Plantaardig vetarm of dierlijk ketogeen?
Wie op een plantaardig en vetarm dieet wordt gezet, eet spontaan minder calorieën dan wie een dierlijk en koolhydraatarm dieet volgt. Het plantaardige dieet gaat echter gepaard met grote schommelingen in bloedglucose en -insuline. Dat zijn bevindingen van NIH-onderzoekers die een studie met 20 deelnemers opgezet hebben. De deelnemers aten gedurende twee weken enkel wat ze voorgeschoteld kregen. Ze mochten wel (gezonde) snacks eten zoveel als ze wilden en het was niet de bedoeling om gewicht te verliezen.
Hall KD, Guo J, Courville AB, Boring J et al. Effect of a plant-based, low-fat diet versus an animal-based, ketogenic diet on ad libitum energy intake. Nat Med. 2021 Jan 21. doi: 10.1038/s41591-020-01209-1. Epub ahead of print. PMID: 33479499
Negen op de tien zuigelingen in VS mist cruciale darmbacterie
De grootste studie tot nu toe stelt een wijdverbreid, onderbelicht microbioom-gerelateerd risico vast voor de ontwikkeling van het immuunsysteem van zuigelingen, antibioticaresistentie en acute aandoeningen zoals koliek en luieruitslag. De studie toonde namelijk aan dat in het darmmicrobioom van ongeveer negen op de tien baby's de Bifidobacterium longum subsp. infantis ontbreekt.
Casaburi, G., Duar, R. M., Brown, H., et al. Metagenomic insights of the infant microbiome community structure and function across multiple sites in the United States. Scientific reports, 2021, 11.1: 1-12.