Beweging op jonge leeftijd kan het microbioom positief beïnvloeden en levenslang zorgen voor gezonde hersenen en een goed werkende stofwisseling. Dat blijkt uit een review van de Universiteit van Colorado at Boulder. Bacteriën die zich kort na de geboorte in de darmen vestigen, zijn bijzonder belangrijk voor de ontwikkeling van het immuunsysteem en zenuwstelsel. Het microbioom is het meest kwetsbaar voor verandering op jonge leeftijd, wat risico’s maar ook kansen met zich meebrengt, volgens de publicatie in het wetenschappelijke tijdschrift Immunology and Cell Biology.
Vitamine B6 kan diabetes voorkomen
Pyridoxamine, een vitamine-B6-variant, kan een krachtig middel worden in de strijd tegen diabetes type 2. Dat blijkt uit jarenlang onderzoek naar de effecten van pyridoxamine op overgewicht en obesitas door onderzoekers van Maastricht UMC+, gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Diabetes. Naast de goede resultaten bij muizen is er inmiddels ook een klinische studie gestart om de werking van pyridoxamine bij 120 personen met prediabetes, voorloper van diabetes type 2, te onderzoeken. De resultaten zullen nog enige jaren op zich laten wachten.
Maessen DE, Stehouwer CD, Schalkwijk CG et al. Delayed Intervention With Pyridoxamine Improves Metabolic Function and Prevents Adipose Tissue Inflammation and Insulin Resistance in High-Fat Diet–Induced Obese Mice. Diabetes, april 2016; 65(4): 956-966. doi:10.2337/db15-1390
Sukade-siroop tegen migraine
Siroop van de sukadevrucht heeft een gunstige uitwerking op hoofdpijn door migraine. Migrainelijders die drie keer per dag de siroop nemen, hebben minder intense en korter durende migraine-aanvallen dan patiënten die placebo nemen. De siroop is op dat vlak even doeltreffend als propranolol. De bètablocker kan de frequentie van migraine-aanvallen verlagen, iets dat de sirooop niet kan bewerkstelligen.
Jafarpour M, Yousefi G, Hamedi A et al. Effect of a traditional syrup from Citrus medica L. fruit juice on migraine headache: A randomized double blind placebo controlled clinical trial. J Ethnopharmacol. 2016 Feb 17;179:170-6
Mannen eerder last van rimpels
Mannen krijgen eerder rimpels dan vrouwen. De vorming van rimpels komt bij vrouwen pas na de menopauze echt op gang. Uiteindelijk hebben vrouwen na hun 75e toch de meeste rimpels. Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus MC naar oorzaken van het ontstaan van rimpels dat werd gepubliceerd in het Journal of Investigative Dermatology. Rimpels ontstaan door een verlies van eiwitfragmenten collageen en elastine in de huid onder invloed van zonlicht, roken of veroudering.
Hamer MA, Pardo LM, Nijsten T et al. Lifestyle and physiological factors associated with facial wrinkling in men and women. Journal of Investigative Dermatology, April 2017 doi:10.1016/j.jid.2017.04.002
55 of 476