Veel vis tijdens zwangerschap zorgt voor dikkere baby
Veel vis tijdens zwangerschap zorgt voor dikkere baby

Zwangeren die meer dan drie keer per week vis eten krijgen dikkere baby’s. Hoge visconsumptie was ook geassocieerd met een hogere kans op een snelle groei in de eerste twee levensjaren, en een hogere kans op overgewicht op 4- en 6-jarige leeftijd, vergeleken met zwangeren met een lage visconsumptie. Deze verschillen waren meer uitgesproken bij meisjes dan bij jongens. Dat stelt een internationaal onderzoek gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift JAMA Pediatrics.

In totaal werden 26.184 zwangere vrouwen en hun baby’s gevolgd met een interval van 2 jaar tot de leeftijd van 6 jaar. De gemiddelde visconsumptie door zwangeren varieerde tussen de onderzoeksregio’s van een halve portie per week in België tot 4,5 portie per week in Spanje. De meeste zwangeren in Nederland zitten aan de lage of matige kant.

Bijna een derde van alle onderzochte baby’s waren snelle groeiers in de eerste twee levensjaren, terwijl overgewicht voorkwam bij 19 procent van de kinderen op 4-jarige leeftijd. Zwangeren met een hoge visconsumptie kregen kinderen die op 2-, 4- en 6-jarige leeftijd een hogere Body Mass Index hadden dan zwangeren met een lagere visconsumptie. Er werden geen duidelijke verschillen aangetoond tussen effecten van vette vis, magere vis en ander zeevoedsel (inktvis, schaal- en schelpdieren).

Als mogelijke verklaring voor de gevonden effecten bij baby’s bij hoge visconsumptie van hun moeders noemen de onderzoekers de aanwezigheid van milieuverontreiniging in vis, de zogeheten persistente organische verontreinigende stoffen (POP’s). Deze POP’s hebben bij de mens een hormoonverstorende werking die mogelijk bijdraagt aan het ontstaan van overgewicht.

Referenties

Stratakis N, Zeegers MP, Chatzi L et al. Fish Intake in Pregnancy and Child Growth: A Pooled Analysis of 15 European and US Birth Cohorts. JAMA Pediatr. February 15, 2016. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.4430