Lactobacillen kennen we voornamelijk voor hun heilzame invloed op de darmmicrobiota of hun ontstekingsremmende werking. Argentijnse onderzoekers geloven nu dat de capaciteit van sommige lactobacillen om vitaminen te produceren, erg relevant kan zijn voor de darmgezondheid, in het bijzonder voor patiënten met een inflammatoir darmsyndroom zoals colitis en de ziekte van Crohn. Ze maakten een stand van zaken op in Anti-Inflammatory & Anti-Allergy Agents in Medicinal Chemistry.
Borstvoeding beschermt moeder tegen leververvetting
Moeders die een kind minstens zes maanden lang met de borst hebben gevoed, schijnen op latere leeftijd beter beschermd te zijn tegen leververvetting. Die waarneming deden onderzoekers uit San Diego, VS op basis van gegevens van de CARDIA-studie, waarin 844 vrouwen gedurende 30 jaar opgevolgd werden. In welke mate er een oorzakelijke link is tussen borstvoeding en levergezondheid is nog maar de vraag. Het resultaat van deze studie vormt wel een nieuw element in het onderzoek rond de gezondheidsvoordelen van borstvoeding voor de moeder.
Ajmera VH, Terrault NA, Van Wagner VB et al. Longer lactation duration is associated with decreased prevalence of non-alcoholic fatty liver disease in women. J Hepatol. 2018; https://doi.org/10.1016/j.jhep.2018.09.013
Vis tegen kinderastma
Kinderen kunnen hun astmasymptomen terugdringen door meer vis te eten. Dat vond een internationale studie die een groep kinderen met astma een mediterraan voedingspatroon onderwierp, aangevuld met twee keer per week een portie vis. De interventie verbeterde de longfunctie en verlaagde het niveau van uitgeademde stikstofmonoxide, een marker voor ontsteking in de bronchiën.
Papamichael MM, Katsardis C, Lambert K et al. Efficacy of a Mediterranean diet supplemented with fatty fish in ameliorating inflammation in paediatric asthma: a randomised controlled trial. J Hum Nutr Diet. 2018 Oct 30. doi: 10.1111/jhn.12609
114 of 476