Vetcellen houden van regelmatig ontbijten
Vetcellen houden van regelmatig ontbijten

Vetcellen van slanke en obese mensen reageren totaal verschillend op lange tijd wel of niet ontbijten. In het algemeen zorgt ontbijten voor meer energie. Mensen die het ontbijt oversloegen, bleken fysiek minder actief te worden door het gebrek aan energie. Dat blijkt uit Engels onderzoek van de Universiteiten van Bath and Nottingham gepubliceerd in het tijdschrift Journal of Physiology. Het onderzoeksteam keek hoe menselijke vetcellen op moleculaire niveau reageerden, wanneer het ontbijt gedurende zes weken werd overgeslagen.

Aan 49 volwassenen (29 slanke en 20 obese) werd gevraagd om ofwel elke dag vóór 11.00 uur een energierijk (koolhydraatrijk) ontbijt te nuttigen of tot 12.00 uur te vasten. De ontbijtgroep moest elke dag binnen twee uur na ontwaken 350 kilocalorieën consumeren en om 11.00 uur minimaal 700 kilocalorieën genuttigd hebben, terwijl de vastengroep tot 12.00 uur nuchter bleven. Bij aanvang en na de zes weken werden metabolisme, lichaamssamenstelling, eetlustreacties en markers van de metabole en cardiovasculaire gezondheid gemeten. Ze maten ook in de vetcellen de activiteit van 44 verschillende genen en belangrijke eiwitten en bestudeerden het vermogen van de vetcellen om glucose op te nemen in reactie op insuline.

Slanke en obese mensen bleken totaal verschillend te reageren op de interventies. Als slanke mensen het ontbijt oversloegen, dan verhoogde de activiteit van genen betrokken bij het vetmetabolisme, wat suggereert dat de vetcellen overschakelden naar vetverbranding. Terwijl regelmatig ontbijten voor een verlaging van genactiviteit en makkelijkere opname van glucose door de vetcellen zorgde. De obese mensen reageerden minder op de verschillende interventies. Hun vetcellen schakelde minder snel over naar vetverbranding en bleken insulineresistent, dat wil zeggen slechter in staat om glucose op te nemen. Hoe meer lichaamsvet iemand had, des te resistenter ofwel ongevoeliger voor insuline waren de vetcellen.

Referenties

Gonzalez JT, Richardson JD, Chowdhury EA et al. Molecular adaptations of adipose tissue to 6 weeks of morning fasting vs daily breakfast consumption in lean and obese adults. Journal of Physiology. Nov 2017. doi: 10.1113/JP275113