Zout niet bloeddrukverhogend, kaliumtekort wel
Zout niet bloeddrukverhogend, kaliumtekort wel

Wetenschappers van de Boston University hebben de langdurige effecten van natrium- en kaliuminname bij jongeren onderzocht. Terwijl ze geen verband zagen tussen een hoge inname van natrium en bloeddruk, zorgde een hoge inname van kalium wel voor een lagere bloeddruk. Ook uit de verhouding van kalium tot natrium konden onderzoekers verbanden afleiden, maar kaliuminname bleef de sterkste factor.

Ook bij innames van meer dan 4000 mg natrium per dag is er volgens deze studie geen effect op de bloeddruk. Resultaten in observationele studies rond zout en bloeddruk bij kinderen en jongeren zijn erg wisselvallig. Toch wordt zoutbeperking nog vaak aangewend als maatregel om bloeddruk onder controle te houden. De Amerikaanse richtlijn legt de lat op 2300 mg/dag voor iedereen jonger dan 50. Maar het risico op hartziekte en sterfte neemt volgens recentere gegevens pas toe vanaf 5000 - 6000 mg natrium per dag, terwijl een inname onder 3000 mg het hartrisico evenzogoed verhoogt.

Wetenschappers houden nog te weinig rekening met kaliuminname. Dierstudies tonen dat natrium de bloedvaten stijver maakt, terwijl kalium de soepelheid verhoogt. Kalium ondersteunt de uitscheiding van natrium in de nieren. Kaliumsuppletie en natriumbeperking kunnen de bloeddruk inderdaad verlagen bij jongeren met een licht verhoogde bloeddruk. Volgens de gecontroleerde studie die dat had aangetoond, had natriumbeperking afzonderlijk geen effect.

De relatie tussen zoutinname en bloeddruk is complex en individueel bepaald. Ook nierfunctie, vloeistofvolume, conditie van de bloedvaten en het zenuwstelsel zijn belangrijke factoren. Een hoge natriuminname typeert een ongezonde leefstijl. Maar volgens deze analyse hadden vaste vetten en toegevoegde suikers – twee andere kenmerken van ongezonde voeding – geen invloed op de resultaten.

Referenties

Buendia JR, Bradlee ML, Daniels SR, Singer MR, Moore LL. Longitudinal effects of dietary sodium and potassium on blood pressure in adolescent girls. JAMA Pediatr. 2015 Apr 27. doi: 10.1001/jamapediatrics.2015.0411