Gezonde longen door fruit en groente
Gezonde longen door fruit en groente

Rokers en voormalig rokers lopen door veel fruit en groente te eten een veel lager risico op het ontwikkelen van een chronische longziekte, ook wel COPD genoemd. Daarbij zijn de luchtwegen vernauwd, zoals bij bronchitis en emfyseem. Elke extra portie die dagelijks geconsumeerd wordt, verlaagt het risico op COPD met 4 % bij voormalig rokers en 8 % bij rokers. Dat concluderen onderzoekers van het Zweedse Karolinska Instituut gepubliceerd in Thorax, een gespecialiseerde uitgave van The British Medical Journal.

Om de invloed van fruit en groente op de longgezondheid te analyseren, werden 44.000 Zweedse mannen (45-79 jaar) gedurende 13 jaar gevolgd. 63 % had ooit gerookt, 24 % rookte en 10 % had nooit gerookt. Degenen die dagelijks vijf of meer porties fruit en groente aten, bleken een 35 % lagere kans op longziekte te hebben dan degenen die maar twee of minder porties consumeerden. Rokers en voormalig rokers verlaagden hun risico op COPD met respectievelijk 40 en 34 procent, wanneer zij dagelijks vijf of meer porties aten. Elke extra portie verlaagde het risico met 8 % voor rokers en 4 % voor voormalig rokers.

Rokers en voormalig rokers die dagelijks minder dan twee porties aten, hadden respectievelijk 13,5 en 6 keer zo veel kans op COPD, dan nooit-rokers die vijf of meer porties aten. Appels en peren, groene bladgroenten en pepers hadden het meeste invloed op het verlagen van het COPD-risico. Geen invloed hadden bessen, bananen, citrusfruit, kruis- en wortelgroenten, tomaten, uien, knoflook en groene erwten.

Roken is de belangrijkste risicofactor voor het ontwikkelen van COPD. Roken triggert oxidatieve weefselstress en ontsteking in de longen, waartegen de antioxidanten uit fruit en groente beschermen. Dit kan de ontwikkeling van COPD voorkomen. Echter, de beste basis voor preventie van longziekten is volgens de onderzoekers nog altijd stoppen met roken.

Referenties

Kaluza J, Larsson SC, Orsini N et al. Fruit and vegetable consumption and risk of COPD: a prospective cohort study of men. Thorax, feb 2017. doi: 10.1136/thoraxjnl-2015-207851