Oorzaak van obesitas van vandaag ligt al jaren terug?
Oorzaak van obesitas van vandaag ligt al jaren terug?

Amerikaanse wetenschappers houden er rekening mee dat de obesitasepidemie van vandaag veroorzaakt werd door suikerinname in de de jaren zeventig, tachtig en negentig. Suikerinname is pas eind jaren negentig begonnen met dalen, maar obesitas is blijven toenemen tot ver in de jaren 2010. De volwassenen van vandaag zijn obees, vooral omdat ze als kind te veel suiker hebben gegeten, aldus de hypothese van de wetenschappers.

Ze hebben de hypothese gestaafd aan de hand van gegevens over obesitas en suikerinname op nationaal niveau. Ze zien dat trends in suikerinname en obesitas parallel lopen, maar dat er een generatie vertraging zit tussen de trends. In 1999 piekte de suikerinname, terwijl wetenschappers vermoeden dat obesitas haar hoogtepunt bereikt heeft in 2016. Bijvoorbeeld in de staat Tennessee is obesitas in 2017 voor het eerst begonnen met dalen.  

Opmerkelijk is dat in hun model suikerinname voldoende is om de obesitasepidemie bij volwassen te verklaren tijdens de afgelopen 30 jaar. In 1970 is de VS overgeschakeld op consumptie van high-fructose corn syrup (HFCS); in 1999 at de gemiddelde Amerikaan 74 g suiker per dag, alleen al uit HFCS.

Referenties

Alexander Bentley R, Ruck DJ, Fouts HN. U.S. obesity as delayed effect of excess sugar. Econ Hum Biol. 2019 Sep 17:100818.